marka logo tasarım

Logo nedir? Söz fehvaı olarak esas karşılığı dilimizde amblem olan, bir meselein, faaliyetin, organizasyonun yapısını, fehvaını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak meseleletmenin yahut organizasyonun düver olarak yaptığı meselei sembolize edebileceği gibi, markanın kendi fehvaı ile bile sembolleştirilebilir, hatta bazı çhileışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı içerik ve anlamlara mevla kabil.

Sorusu sorulduğunda kelime fehvaının haricinde, birbir hayli logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı yapacak olan zat yahut kuruma neyin ve nite aktarıldığı oldukça önemlidir. Sair taraftan logo tasavvur çhileışmasını yapacak zat yahut kurumun sizi nite anladığı ve logo çhileışmanızı nite bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çhileışma sizin, meseleletmenizin ve bundan ahir çhileışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çhileışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğmeseletirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut marka için yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çhileışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype birden çok iş alanı ile faaliyette bulunan şirketler için elan çok yeğleme edilebilir. Uslu bir sektörde etkinlik gösteren meseleletmelerin alelumum logoları sektörü temsil eder. Lakin birden ziyade sektör ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda açıklamak imkansızdır.

Logo ne meselee yarar?
İşletmeler için logo yahut logotype olmazsa olmazlardandır. Her nite markası sıfır bir işletme olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz ahit aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile beraberinde gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Külüstür halini düşünmeye çhileışın. Markaların logoları olmadan sahi marka olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple meseleletmenize kurumsal bir niyet hazırlayarak yolunuza oturaklı adımlarla devam edebilmek namına “logo tasavvur” çhileışması ile esaslayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon gibi bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) deyiş eder. Ticari markaların, kurumların ve hatta bazı kişilerin bir manzarate tanınmasını sağlayıcı meselearetlerdir. Tipik bir logo firmaların başkalık edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Ancak, basitçe anlaşılır, çizgiırlanması basitçe, kabil başüstüneğunca az skorda renkten oluşesrarıdır. Her çhemayar baskı ve parça tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde ilimlar kaybolmamalı, çok kebir ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Sair şirket ya da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa münasebet vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya kebir ziyan verir.

Logo düşüncemcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e için logoyu üreten düşüncemcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili organizasyonun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin derunğine yaraşır olmalıdır. üste kurumun kendisini nite tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin yerınöbet lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü ahit da sıkıntısızılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün ya da şirket için logo tasarlanacağı ahit o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı malumat sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı ahit simgenin taşıyacağı fehva hizmetında bu malumat çok önemlidir.

marka logo tasarım