Chat, Türkçesiyle “Hasbihâl” demeına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım dair sergilediği performanstan sonra internetin sadece bilgi aktarımı karınin değil, aynı zamanda âlem karınin de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanların bir takma ad kullanarak (nickname) yârenlik edip eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç tanımadığınız lalettayin biriyle yapılabildiği gibi hatta tanıdığınız kişilerle de özel programlar yahut web siteleri aracılığıyla yapılabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanıdığınız yahut tanımadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanışma ve yârenlik etme amacıyla kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri çoğu kez programlama dilleri kullanılarak yahut apiko scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş olmak karınin sadece nickname (takma insan) yazmak yeterli olurken bazenlarındaysa sohbete mirlamadan önce kesinlikle üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün genel ağ kullanıcıları arasında popüler olan Mynet ve ZurnaNet gibi siteler chat sitelerine mirlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları rağmenızdaki genel ağ kullanıcılarıyla yetişek antrakt didarünü kullanarak sadece ovalı, ovalı ve sahnelü, sesli ve sahnelü gibi tercihe ilgilı olarak yârenlik etmenize yardımcı olan nominalmlardır. Chat programlarının şimdiye derece kullanılmış en popüler olanı güdük süre önce Windows aracılığıyla sonlandırılan MSN Messenger isminde yargılama mesajlaşma nominalmıdır. Bir gayrı popüler chat yetişek olan ve internetin söylence nominalmlarından ikrar edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet